Geroji Naujiena mergaitėms ir berniukams apie vaisingumo grožį

15
01 /
2018

Liudyti Evangeliją galima skelbiant tiesą apie žmogų ir tai, kaip Dievas jį sukūrė. Tuo ir užsiima vokietė medicinos mokslų daktarė Elisabeth Raith-Paula, kurios sukurtas projektas „Mano vaisingumas yra svarbus“ (My Fertility Matters) jau skinasi kelią ir į Lietuvą. Moteris rado paaugliams patrauklų būdą kalbėti apie vaisingumą, brendimą ir naujos gyvybės užsimezgimą. Kiekvienas vaikas iš mokymų išsineša patirtį, kad yra unikalus, turi savyje neįkainojamą lobį – vaisingumą – ir jokiu būdu nereikia gėdytis to, kas vyksta jo ar jos kūne.

Šeštadienis. Į mokyklą susirenka 10–12 metų mergaitės ir to paties amžiaus berniukai. Mergaitės pakviečiamos į vieną klasę, berniukai – į kitą.

Specialiai apmokyta seminaro vedėja mergaitėms pristato „Ciklo šou“, berniukams vedėjas vyras pasiūlo įsijausti į veiksmo kupiną programą „Agentai vykdo misiją“.

Abi šios grupės kalbės apie vyrų ir moterų vaisingumą. Mergaitėms bus rodoma, kaip jų kūnas kiekvieną mėnesį ruošiasi ypatingam svečiui – kūdikiui – ir kas vyksta per menstruacijas, kai „prabangus viešbutis“ gimdoje sutvarkomas, mat svečias neatvyksta. Taip atsiranda suvokimas, kad kas mėnesį besikartojantis ciklas yra it prabangiausio „viešbučio“ su įvairiausiais mineralais ir maistingomis medžiagomis paruošimas vėl ir vėl laukiant svečio.

Per 5,5 valandas mergaitėms žaismingai, bet kartu moksliškai tiksliai pristatoma, kas vyksta jų kūne menstruacijų ciklo metu ir kaip kūnas kiekvieną ciklą ruošiasi apvaisinimui. Šios programos tikslas yra suteikti mergaitėms žinių ir skatinti pagarbą savo kūnui ir jame vykstantiems procesams.

Berniukams pasakojama, kiek spermatozoidai turi įveikti kliūčių, kad pasiektų kiaušialąstę. Vaikai treniruojasi, susiduria su įvairiomis užduotimis, kurias įveikę gauna prizų. Berniukai taip pat sužino apie prabangiuosius „viešbučius“ mergaičių kūnuose ir kad kas mėnesį juose nurenkami visi rožių žiedlapiai ir skaniausi užkandžiai su ikrais, jei ypatingasis svečias neapsilanko.

Abiem grupėms kalbama skirtinga kalba. Mergaitės stebi ir pačios dalyvauja itin jaukiai surengtame „Ciklo šou“, kurio pagrindinis veiksmas vyksta iš švelnių audeklų sukomponuotoje moters gimdoje. O berniukai sportuodami ir rungtyniaudami Džeimso Bondo stiliumi keliauja visą spermatozoidų kelią „Gyvybės žemėje“ iš sėklidžių iki kiaušialąstės moters kiaušintakyje.

Patraukliai ir pagal amžių pateikiamos biologinės žinios visiškai tiksliai atspindi vyro ir moters kūnuose vykstančius procesus. Pateikiama tik moksliškai patikrinta ir įrodyta informacija, greta žaismingų palyginimų vartojami tikslūs anatominiai pavadinimai. Laikomasi šūkio – rūpinuosi tuo, ką branginu. Vaisingumas vaikams yra pristatomas kaip gėris, dovana, lobis, kuriuo verta rūpintis.

„Vaikų negalima pradėti mokyti apie vaisingumą ir lytiškumą gąsdinant apie lytinę prievartą, lytiniu keliu plintančias ligas ir kontracepciją. Pirmiausia vaikams reikia parodyti, koks nuostabus yra jų kūnas ir kokie stebuklingi procesai jame vyksta kiekvieną mėnesį, todėl jį reikia saugoti labiau nei lobių skrynią. Kalbame apie tai, koks unikalus kiekvienas esame, geriausias, koks tik galime būti. Taip skatinama savivertė ir savigarba“, – pasakojo E. Raith-Paula.

Labai panašią informaciją, tik, žinoma, suaugusiųjų kalba, išgirsta natūraliu šeimos planavimu besidominčios poros. Vaisingumas atsiskleidžia kaip dovana, o ne kaip pavojus, kurio reikia vengti. Ir nors Dievo vardas paauglių seminaruose neminimas, jiems visiškai pritaria ir juos palaiko Katalikų Bažnyčia. Projekto interneto svetainėje deklaruojamas bendradarbiavimas su Katalikų Bažnyčia, o jo autorė yra praktikuojanti katalikė. Programos remiasi krikščioniškomis vertybėmis.

Vaikai išmoksta, koks nuostabus žmogaus kūnas, koks stiprus jo pasirengimas ir troškimas priimti naują gyvybę, kaip nepailstamai ir nuolat yra rengiamasi svečiui – kūdikiui. Kiekvienas įsitikina, kiek daug reikėjo įveikti tam vieninteliam spermatozoidui, kad gimtų ji ar jis – tas vienintelis ir nepakartojamas žmogus. Paaugliai iš seminaro išeina it gyvenimo nugalėtojai, besidžiaugiantys savo gimimu ir gerbiantys vaisingumo dovaną.

E. Raith-Paula teigia, kad labai svarbu į vaikų ugdymą įtraukti ir tėvus. Jiems trumpa paskaita yra išdėstoma dar prieš susitikimą su paaugliais. Tėvai sužino tą patį, ką sužinos jų vaikai. Taip kuriami pagrindai bendrai kalbai apie paauglystės pokyčius ir lytiškumą tarp tėvų ir vaikų atsirasti. Tėvai susižavi tuo, kas ir ypač kokiu būdu bus išdėstyta vaikams. Pirmą kartą jie girdi tokią šviesią istoriją apie vaisingumą. Tai vienintelė lytiškumo ugdymo programa Lietuvoje, į kurią įtraukiami ir tėvai.

Medicinos mokslų daktarė savo veiklą pradėjo kaip natūralaus šeimos planavimo mokytoja, ji yra viena iš Vokietijos Maltos ordino mokyklos simptoterminio metodo „Sensiplan“ kūrėja bei apsigynė disertaciją tema „Šiuolaikinė natūralaus šeimos planavimo samprata“.

Tiesą sakant, programos plėtra taip pat prasidėjo nuo susižavėjusių motinų. Po Elizabeth paskaitų universitete, kuriose ji kalbėjo apie moters kūną, susižavėjusios studentės vis kartodavo: „O, kad šitai būčiau išgirdusi dešimt metų anksčiau! Mano požiūris į savo moteriškumą būtų buvęs daug pozityvesnis!“

Tada Elizabeth parašė knygą mergaitėms ir jų mamoms „Kas vyksta mano kūne“. Ši knyga jau išleista septyniomis kalbomis. Gydytojos draugės įtikino ją paskaityti joms paskaitą knygos pagrindu. 1999 metais Miunchene Elizabeth pirmą kartą vedė seminarą mamoms. Po seminaro moterys paprašė tą pačią žinią perteikti ir jų paauglėms dukroms. Taip moteris pradėjo vesti seminarus mergaitėms.

Ir nors E. Raith-Paula neturėjo nei lėšų reklamai, nei būrio darbuotojų, programa ėmė plėstis. Vis daugiau mokyklų kvietė Elizabeth vesti seminaro mokinėms.

Netrukus mokyklos ėmė prašyti ir seminaro berniukams. Mat kol mergaitės buvo užimtos „Ciklo šou“, berniukams tekdavo sugalvoti kitą užsiėmimą. Be to, jiems buvo įdomu, apie ką kalbasi mergaitės. Taip atsirado ir seminaras „Agentai vykdo misiją“.

Šios programos Vokietijoje per keliolika metų stipriai išsiplėtė. 2016 metais seminarus „Ciklo šou“ ir „Agentai vykdo misiją“ šalyje išklausė 76 tūkst. vaikų. Nuo projekto įkūrimo iki 2017 metų pradžios „Mano vaisingumas yra svarbus“ renginiuose Vokietijoje dalyvavo daugiau kaip 600 tūkst. mergaičių, berniukų ir jų tėvų. Tai daugiausia moksleivius pasiekianti lytinio ugdymo programa. Vokietijoje šiuos seminarus veda kone 350 moterų ir per 80 vyrų.

Vokietijoje neseniai atliktas tyrimas parodė, kad seminare dalyvavusios mergaitės yra kur kas labiau patenkintos savo kūnu, žymiai rečiau nuogąstauja dėl pirmųjų mėnesinių ir lengviau išgyvena brendimo meto pokyčius nei šiame seminare nedalyvavusios jų bendraamžės (apklausta po 200 abiejų grupių mergaičių).

Šis projektas jau seniai peržengė Vokietijos sienas. Šiuo metu jis vykdomas ne vienoje valstybėje: Prancūzijoje, Šveicarijoje, Austrijoje, Italijoje, Vengrijoje, Jungtinėje Karalystėje, Belgijoje, Latvijoje, Dramblio Kaulo Krante, Mauricijuje ir net Kinijoje.

2012 metais E. Raith-Paula priimta į „Ashoka“ organizacijos – socialinių verslininkų tinklo – narius. Šiuo garbingu įvertinimu pagerbtas E. Raith-Paulos indėlis į inovatyvų socialinių problemų sprendimą.

Į genderizmo ideologijos, siekiančios ištrinti skirtumą tarp lyčių, inicijuojamas diskusijas projekto rengėjai nesileidžia. Galima kiek nori svarstyti, kad žmogaus lytį lemia ne biologija, o socialinis ugdymas, todėl žmogus gali pats pasirinkti savo lytį, bet tam, kad būtų pradėtas naujas žmogus, reikia vyro ir moters. Jų susitikimas sukuria didįjį Gyvybės stebuklą, kurio grožį ir siekiama perduoti vaikams. Nuostabu būti moterimi, nuostabu būti vyru, o kartu mes vienas kitą pratęsiame ir papildome.

Lietuvoje šių seminarų vedėjus rengia Natūralaus šeimos planavimo asociacija ir Lietuvos šeimos centras. Pirmieji lektorių mokymai įvyko pernai lapkritį. Buvo apmokyta beveik dvidešimt moterų iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir kitų Lietuvos miestų.

Būsimiems seminarų vedėjams keliamas reikalavimas patiems pažinti savo vaisingumą, naudoti vieną ar kitą natūralaus šeimos planavimo metodą arba būti NŠP mokytoju. Turima planų šiais metais parengti bent keletą berniukų seminarų vedėjų.

Norintys gauti daugiau informacijos apie programą „Mano vaisingumas yra svarbus“ arba pakviesti „Ciklo šou“ vedėją į savo mokyklą, bendruomenę ar parapiją, gali rašyti adresu manovaisingumassvarbus@gmail.com  . Seminarai mokami.

Sigita Lanauskienė

Siekiant pagerinti paslaugų kokybę, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Tęsdami naršymą, sutinkate su privatumo ir slapukų politika.