Lietuvos šeimų pagalba Ukrainos šeimoms

06
06 /
2022

Prasidėjus karui Ukrainoje, kilo daug iniciatyvų, kaip galima padėti nuo karo baisumų bėgantiems ar Ukrainoje likusiems žmonėms. Norime pristatyti vieną jų, kurią sumanė Vilniaus arkivyskupijos šeimos centras (VAŠC).

Mintis padėti kilo užmezgus kontaktą su Vinicos gimdymo namuose (pietvakarių Ukraina) dirbančia gydytoja, kuri papasakojo, kad per Vinicą traukia didelis pabėgėlių srautas, tarp jų yra moterų, kurios Vinicoje gimdo. Jos gauna specifinę labdarą (sauskelnes ir pan.), bet susiduria su finansiniais sunkumais įsigyti kitų būtinų dalykų. Dažnai šios moterys yra išsigandusios, vienišos, prislėgtos situacijos nenormalumo.

Todėl šių metų kovo mėnesį Vilniaus arkivyskupijos šeimos centras ėmėsi koordinuoti paramą ukrainiečiams pagal principą „šeima – šeimai“. Pagalba ir parama skirta šeimoms, turinčioms naujagimių ar greitai susilauksiančioms kūdikio.
Karo metu Ukrainoje daugybė šeimų susilaukia kūdikio krizinėje situacijoje, nes dėl karo prarado namus, neteko darbo, tapo pabėgėliais į saugesnį Ukrainos regioną, vaiko tėtis kariauja ir t. t.
Pagal VAŠC mintį, lietuvių šeima (ar kelios šeimos drauge) apsiima pusę metų psichologiškai palaikyti ir materialiai paremti moterį ar šeimą su kūdikiu Ukrainoje, dėl karo atsidūrusius sunkioje situacijoje.

Teikiama pagalba – materialinė parama – įsipareigojimas šešis mėnesius paremti šeimą po 100 eurų per mėnesį; jei 100 Eur vienai šeimai didelė suma – šią sumą gali dovanoti kelios šeimos. Materialinė parama teikiama pasitikėjimo principu, neprašant atsiskaityti, kur pinigai išleisti, nepasirašant sutarčių, tik siunčiant dovaną bankiniu pervedimu.

Drauge su materialine pagalba svarbu palaikyti ryšį ir teikti moralinę / psichologinę paramą ir palaikymą – tiesiog būti draugais parašant žinutes, pasiteiraujant, kaip gyvuoja ir pan. Asmeninis santykis gali būti labai svarbi galimybė pažeidžiamos būklės mamoms pajusti, kad yra ne vienišos. Nemokantiems ukrainiečių ar rusų kalbos – galima susirašinėti naudojant internetines vertimo platformas.

Viena iš paramą gaunančių mamų, Veronika, rašo: „Sveiki, dėkoju Jums už pagalbą! Išvažinėjome iš apšaudomo Kijevo, ir bekeliaujant prie Vinicos prasidėjo gimdymas. Vasario 27 d., karo metu, gimė dukrytė. Šiuo metu esame kaime netoli Mukačiovo. Vyras dėl karo neteko darbo, man suteiktos motinystės atostogos.“


VAŠC kviečia žmones, kurie norėtų padėti šeimai su naujagimiu Ukrainoje ir gauti tokios šeimos kontaktus, kreiptis e. paštu bendruomene@vasc.lt.

Siekiant pagerinti paslaugų kokybę, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Tęsdami naršymą, sutinkate su privatumo ir slapukų politika.