Natūralu ir patikima

01
11 /
2019

„Vaisingumo reikia ne saugotis, bet jį saugoti. Apsaugoti galiu tik tai, ką gerbiu ir branginu“, – mėgsta kartoti natūralaus šeimos planavimo (NŠP) mokytoja ir Natūralaus šeimos planavimo asociacijos (NŠPA) vadovė Elena Kosaitė­Čypienė. Anot jos, vaisingumo pažinimo mokymai suaugusiesiems Lietuvoje vyksta jau ne vieną dešimtmetį, tačiau prieš trejus metus įkurta NŠPA padėjo žengti dar toliau: pradėti organizuoti jaunimo lytiškumo ugdymo ir vaisingumo pažinimo programos „Mano vaisingumas yra svarbus“ seminarai paaugliams, o šiemet dienos šviesą išvydo ir pirmasis Lietuvoje natūralaus šeimos planavimo vadovėlis su pratybų knyga – „Natūralu ir patikima“.

„Štai ką gali padaryti vieną tikslą turinčių žmonių bendruomenė“, – džiaugiasi E. Kosaitė­ Čypienė.

– Elena, papasakokite – koks tai leidinys?
– Tai natūralaus šeimos planavimo, vienos iš garsiausių pasaulyje simptoterminio metodo mokyklų Sensiplan vadovėlis ir pratybų knyga. Tokio masto leidinys su pratyboms skirtų ciklų pavyzdžiais Lietuvoje išleidžiamas pirmą kartą. Metodą Sensiplan sukūrė Vokietijos Maltos ordino suburta mokslininkų medikų, psichologų ir edukologų komanda Arbeitsgruppe NFP. Metodas pagrįstas daugiau kaip 30 metų Vokietijoje vykstančiais moksliniais tyrimais, kurių rezultatai publikuojami prestižiniuose pasaulio mokslo leidiniuose.

Knygą su pratybomis parengė vokiečiai. Mes tik išleidome lietuviškai. Vokietijoje ši knyga – jau 18­-as leidimas. Kiekvienas leidimas peržiūrimas, tobulinamas, koreguojamas, atsižvelgiant į naujausius tyrimus.

Vis dėlto ir čia mums darbo buvo iki ausų. Verčiau aš pati, kad užtikrinčiau kokybę. Leidėja – NŠPA, darbus atliko leidykla „Homo liber“. Esame dėkingi knygos leidybą parėmusioms organizacijoms „Lietuvių Katalikų Religinė Šalpa“ (LKRŠ) ir „Renovabis“.

– Kam šis vadovėlis gali būti naudingas?
– Vadovėlis skirtas poroms ir kiekvienam savo kūnu ir vaisingumu besidominčiam žmogui.

Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad metodas tinkamas visose gyvenimo situacijose: padeda pažinti ir išmokti reguliuoti savo vaisingumą tiek trokštantiems pastoti, tiek ir norintiems nėštumą atidėti, metodas tinka po gimdymo, persileidimo, žindymo metu, premenopauzėje.

Vadovėlis bus naudingas ir gydytojams, akušeriams, biologijos mokytojams.

– Iki šiol pagrindinis būdas išmokti NŠP buvo kursai. Ar vadovėlis gali juos pakeisti?
– Vadovėlis gali pakeisti kursus. Jame yra visa reikiama informacija, taisyklės išaiškintos labai paprastai ir tiksliai. Daug vaizdinės informacijos. Informacija pateikiama žingsnis po žingsnio, ypač ciklų pavyzdžiai. Bet patirtis ir net tyrimai rodo, kad didesnis efektyvumas pasiekiamas po kursų, turint galimybę konsultuotis su patyrusiu metodo mokytoju. Sensiplan metodo kursai vyksta pagal šio vadovėlio ir pratybų knygos medžiagą.

– Papasakokite daugiau apie NŠPA veiklą.
– NŠPA kartu su dar keliomis bendramintėmis įkūrėme 2016 m. Mūsų misija – ugdyti pagarbą savo kūnui, skatinti žmones jį pažinti ir branginti, skleisti teisingą informaciją apie vaisingumo pažinimu pagrįstą natūralų šeimos planavimą, vienyti natūralaus šeimos planavimo mokytojus ir naudotojus Lietuvoje, vykdyti jaunimo lytiškumo ugdymo ir vaisingumo pažinimo programas.

Laikomės nuostatos, kad vaisingumo reikia ne saugotis, bet jį saugoti. O apsaugoti galime tik tai, ką gerbiame ir branginame.

Suaugusius žmones pažinti savo vaisingumą ir remiantis šiomis žiniomis planuoti šeimą mokau nuo 2005 metų. Jau įkūrus asociaciją, Lietuvoje prieš porą metų pradėjau ir programą „Mano vaisingumas yra svarbus“, skirtą paaugliams. Šios programos rezultatai – fantastiški. Lietuvoje programos renginiuose jau dalyvavo 3305 dalyviai (vaikai ir tėvai). Ruošiamės vyresnių paauglių (14–19 m.) programai „Tiesa ir drąsa“, ketiname pakviesti 2020 metų pavasarį. Vėliau planai – seminaras pradinukams.

Suaugusiųjų poroms 4–5 kartus per metus vedame 24 val. trukmės NŠP mokymus Vilniaus arkivyskupijos šeimos centre. Po kursų poroms užtikrinama konsultacijų galimybė. Per metus mokymuose dalyvauja apie 50 porų, didžioji dalis metodą ima taikyti kasdieniame gyvenime, nurodo, jog metodas joms tinka ir patinka. Dažniausia nurodoma nauda: stiprina poros santykius. Tarp kursus baigusių dalyvių matome ypač didelį metodo efektyvumą.

Praktinis vadovas ir Pratybų knyga „Natūralu ir patikima“ seniai laukti Lietuvoje, neabejotinai prisidės prie natūralaus šeimos planavimo sklaidos ne tik tarp katalikų, kaip labiausiai yra šiuo metu, bet ir tarp kitų natūralumu besidominčių žmonių.

Metodas Sensiplan visiškai atitinka Bažnyčios mokymą apie lytiškumą, bet yra skirtas bet kuriems žmonėms.

– Jau daugiau kaip dešimtmetį, galima sakyti, esate NŠP ambasadorė – vedate kursus, prisidedate prie šios žinios skleidimo visais būdais. O kuo padėjo būtent organizacijos įsteigimas? Kas pasikeitė?
– Labai aiškiai pasimatė, ką gali padaryti vieną tikslą turinčių žmonių bendruomenė. Turime tik vieną darbuotoją, bet greta visą komandą misija tikinčių savanorių, įvairių sričių profesionalų. Mūsų beveik vienintelis reklamos šaltinis – susidomėję žmonės, žinia apie „Mano vaisingumą“ plinta iš lūpų į lūpas ar „Facebook“ tinkle – kaip žolės gaisras.

NŠP idėjos plinta gerokai lėčiau, nes porai taikyti NŠP reikia valios ir pasiryžimo. Vis dėlto pokyčius šioje srityje irgi matau milžiniškus. Kai prieš 10 metų per sužadėtinių kursus VAŠC paklausdavau, ką kursų dalyviai mano apie NŠP patikimumą, salė ošdavo. Dabar vos vienas kitas atsargiai paabejoja, jog gal tai nepatikima. Tikiu, kad prie besikeičiančios visuomenės, kurią pas mus atstovauja sužadėtiniai, nuomonės prisideda gerai pastaruosius 10 metų dirbantys NŠP mokytojai.

– Kodėl jūs pati susidomėjote būtent šiuo natūraliu šeimos planavimo metodu?
– Simptoterminį metodą Sensiplan pasirinkau peržiūrėjusi pagrindinių pasaulio NŠP mokyklų taisykles. Sensiplan yra bene geriausiai moksliškai ištirtas bei pagrįstas, plačiausiai mokomas ir taikomas NŠP metodas. Atitinka visus šiuolaikinio žmogaus lūkesčius: tikslios, konkrečios, ilgais ir išsamiais moksliniais tyrimais pagrįstos taisyklės, aiškus ir patrauklus metodinės medžiagos dizainas. Mokytojų sertifikavimas ir kvalifikacijos kėlimas labai griežtai prižiūrimi, mokytojai turi nuolatinį palaikymą. Tai reiškia, naudotojams užtikrinama nuolatinė kvalifikuotų mokytojų pagalba, o tai yra viena iš svarbiausių sąlygų efektyvumui užtikrinti. Metodą taikantys žmonės nėra paliekami vieni su savo situacijomis.

Aš metodo mokiausi Vokietijoje, pas metodo kūrėjus, tuo labai didžiuojuosi, jaučiuosi svarbios komandos dalimi.

– Apie NŠP, bent jau katalikų bendruomenėje – nemažai kalbama ir žinoma. Ir vis dėlto, kokie pagrindiniai šio metodo privalumai ir kokie – iššūkiai?
– Natūralus (be jokio šalutinio poveikio), padeda pažinti savo kūną ir vaisingumą, tinka bet kuriai gyvenimo situacijai (nepastoti, pastoti, po gimdymo, persileidimo, žindymo metu, premenopauzėje), efektyvus (efektyvumu nenusileidžia pačioms efektyviausioms kontraceptinėms priemonėms), stiprina poros ryšį.

Iššūkį matau vienintelį: reikia pasiryžimo pradėti. Mokymai VAŠC užtrunka 3 dienas, dar porą mėnesių kiekvieną dieną tenka įdėti pastangų save stebint ir interpretuojant stebėjimų rezultatus. Vėliau pora su kiekviena diena darosi vis labiau patyrę vartotojai, stebėjimas pasidaro savaime suprantamas ir nebekelia jokių nepatogumų, o pora metams bėgant gali atrasti vis daugiau privalumų.

– Kaip žmonės gali prisidėti prie jūsų veiklos?
– Šiuo metu mums geriausia parama – kad sklistų teisinga informacija apie lytiškumą ir NŠP metodus. Kad žmonės dalintųsi informacija apie paauglių programą, o šiuo metu – ir apie knygas.

Parengė Asta Buitkutė

Siekiant pagerinti paslaugų kokybę, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Tęsdami naršymą, sutinkate su privatumo ir slapukų politika.