Studentams – tiesesnis kelias į dangų

15
06 /
2016

Šaukštas medaus gali deguto statinę pataisyti. Toks šūkis tinka projektui „Šaukštas medaus“. Jo koordinatoriai studentai padeda rasti veiklos ir organizacijas studentams, kurie nori atlikti gailestingumo darbų seneliams, vaikams, stokojantiems, visuomenės atstumtiems žmonėms ar beglobiams gyvūnams.

„Laimi visi – benamių, neįgaliųjų, pamestų gyvūnų priežiūros ir kitos visuomenei gera darančios institucijos sulauks daugiau pagalbos rankų, o studentai ugdys dorybes, kurioms išsiskleisti vis labiau stinga progų: artimo meilę, bendruomeniškumą, pasiaukojimą, tvirtumą, nuolankumą, supratingumą“, – rašoma projekto pristatyme.

Mintis nutiesti tiltą tarp jaunų studijuojančių žmonių ir jų pagalbos laukiančio Kristaus Kūno bei Kūrinijos kilo „Opus Dei“ kunigui Petrui (Pedro Pich). Jis pasiūlė studentams burti bendramokslius geriems darbams – bent vieną valandą tarp savo mokslų ir jaunatviškų pramogų skirti silpnesniems už save. „Skirk bent valandą geradarystei!“ – nuskambėjo kvietimas jaunimui.

Kunigo įkvėpti studentai su džiaugsmu ėmėsi darbo. Jie pastebėjo, kad universitetuose labai trūksta tikėjimo sklaidos, o gailestingumo darbai galėtų būti studentams tarsi tramplinas į tikėjimo kelionę. „Į universitetinę sielovadą labai sunku pritraukti žmonių. O mūsų projekto veikla žmonėms yra labai aiški – jie nori pažinti, kas tai yra. Malonu gerą darbą daryti ir priimti. Tai yra tikėjimo liudijimas pačia giliausia prasme. Geri darbai neturi laiko limito, tai – gyvenimo būdas. Vieni be kitų iš viso nieko negalime padaryti. Mums reikia ne tik materialios pagalbos, bet ir rūpesčio, pvz., pagaminti kam nors maistą, paskaityti laikraštį tiems, kurių akys silpnos“, – pasakojo viena iš „Šaukšto medaus“ koordinatorių Teodora Jurčytė. Ji studijuoja Vilniaus dailės akademijoje grafikos specialybę.

Tiesia kelią gailestingumui

Mergina pastebėjo, kad aukštosios mokyklos labai rūpinasi ugdyti specialistus, tačiau užmiršta, kad laimės šaltinis ir studentams, ir žmonėms aplink juos – tai mokėjimas dalytis savo talentais ir gebėjimais. Gaila, kad savanorystė ir gerų darbų „mada“ mokslo kalvėse dar tik skinasi kelią. Kodėl gailestingumas nėra toks patrauklus universitetuose? Nes jis neapmokamas ir dažnai nesusijęs su profesine praktika. „Mokyklos pirmiausia suinteresuotos skelbti studijų naujienas, todėl ir pati žinia apie gerus darbus gana sudėtingai skynėsi kelią į skelbimų lentas“, – pripažino studentė.

Šiai savanorystei kviečiami studentai, neatsižvelgiant į jų išpažįstamą tikėjimą. Geri darbai jiems yra proga atrasti gyvenimo prasmę ir tikėjimą. „Mes juos kviečiame į studentų Mišias, kurios rengiamos sekmadieniais Vilniaus Šv. Kryžiaus bažnyčioje, į ateitininkų veiklą, diskusijas apie tikėjimą. Gana nemažai susidomi“, – džiaugėsi Teodora. Mergina pasakojo, kad projekto rengėjų tikslas – paprastas, bet gilus tikėjimo liudijimas. Praėjusį spalį studentų bendruomenė pirmą kartą susirinko į studentiškas Mišias. Iki vasaros „Šaukšto medaus“ jaunų maldininkų būrys gerokai išaugo. Šią studentų bendruomenę globoja kunigas Povilas Narijauskas. Jis aktyviai padeda projekto plėtrai Vilniuje.

Gausėja bendruomenė

Spalį pirmą kartą pasimeldę už „Šaukštą medaus“, jaunuoliai ėmėsi kurti projekto logotipą, mezgė draugystes su organizacijomis, ieškojo pagalbininkų, kurie universitetuose skelbtų šią gerąją naujieną. Pirmieji darbininkai šiame vynuogyne buvo trys studentai – Linas Braukyla, Lukas Satkauskas ir Teodora Jurčytė. Vėliau prisijungė dar keli jauni žmonės. Daugelis jų – ateitininkai. Jie kūrė plakatus, montavo reklaminius filmukus, planavo informacijos skaidą.

Visiems jų bičiuliams ši idėja patiko. „Dažnai studentai nežino, kuo užsiima jų bendraamžiai. Mūsų darbas taip pat praplečia studentų žinojimą apie vienas kitą“, – pasakojo Teodora.

Nuo sausio socialiniame tinkle „Facebook“ atsirado projekto paskyra „Šaukštas medaus“. Susidomėję studentai ėmė pildyti internetines anketas ar skambinti projekto koordinatoriams. Anketas iki vasaros užpildė ir savanoriavo kelios dešimtys studentų. Dar kelios dešimtys skambino koordinatoriams ir sutarė dėl būsimos savanorystės. Taip aukštųjų mokyklų bitelės pradėjo nešti medų.

Idėją palaikė organizacijos

Socialiniame integracijos centre „Betanija“ studentai patarnavo stokojantiems ir visuomenės atstumtiems. Tremtinių namuose studentus su džiaugsmu priėmė senoliai, kitados dalyvavę rezistentų kovose. „Atrodo, kad šie namai yra ypatingi, bet jie nėra taip gausiai lankomi. Seneliai turi daug ką papasakoti, daug kas dar nėra užrašyta į prisiminimų knygas. Sužavi tai, kad senoliai įsileidžia į savo namus ir atvirai dalijasi savo gyvenimu“, – pasakojo Teodora. Studentai taip pat skyrė laiko gyvūnų prieglaudai „Lesė“. Savanorių laukė ir Amatų mokymo centras. Su pabėgėliais jaunimas darbuosis specialiame centre, kuris bus pastatytas šią vasarą.

Projekto koordinatoriai iš anksto buvo susidraugavę su keliolika organizacijų, kurioms reikėjo savanorių pagalbos. Organizacijos labai džiaugėsi studentų idėja. Jiems sulaukti motyvuotų studentų, kurių nereikia žvejoti ir įtikinėti, kad pasiliktų, – didelis darbo palengvinimas. „Organizacijų darbuotojams nebereikia pasakoti apie save, studentas ateina jau žinodamas, kokia tai organizacija ir ką jis ten turės veikti. Jie vertino ir žavėjosi, kad gerus darbus nori daryti šviesūs, protingi jauni žmonės, kurie siekia pasitarnauti kitiems“, – kalbėjo studentė.

Savanoriauti galima vos vieną valandą. Galima įsipareigoti ir ilgesnei savanorystei. „Svarbu konkrečiai sutarti dėl laiko, tarkime, kad kiekvieną ketvirtadienį, konkrečią valandą, du mėnesius atliksi tam tikrą darbą“, – sakė Teodora. Jautresnė grupė – vaikai. Jiems reikia ilgalaikių draugų, todėl svarbu, kad savanoris galėtų skirti savo dėmesio ilgesnį laikotarpį.

Kviečia prisijungti

Šis naujas sumanymas kol kas tik kelia koją į sostinės aukštąsias mokyklas. „Magnificat“ kviečia studentus ir nuo savęs įdėti šaukštą medaus į gailestingumo darbų statinę. O tiems, kas seniai nebe studentai, siūlo papasakoti apie iniciatyvą jauniesiems savo bičiuliams.

Registruotis galima socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Šaukštas medaus“ arba teirautis savanorystės koordinatorių:
Seneliams: Aistė +370 679 53 728
Vaikams: Albinas +370 673 86 087
Stokojantiems: Gediminas +370 606 20 623
Socialinei žmonių integracijai: Vytenis +370 616 49 700

Sigita Laniauskaitė

Siekiant pagerinti paslaugų kokybę, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Tęsdami naršymą, sutinkate su privatumo ir slapukų politika.