Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo Vargdienių seserų vienuolija

01
08 /
2015

vargdieniu-logoVienuolijos steigėjas – palaimintasis Jurgis Matulaitis. Vienuolijos gimimo data laikoma 1918 m. spalio 15 d., kai Seinų vyskupas A. Karosas patvirtino šią vienuoliją ir jos Konstituciją. Tai pirmoji vienuolija, įsteigta būtent Lietuvoje, o ne „atvežta“ iš svetur. Pirmieji vienuolijos namai ir istorinis centras yra Marijampolėje.

Kurdamas vienuoliją Pirmojo pasaulinio karo nualintoje ir nuskurdintoje Lietuvoje, pal. Jurgis davė jai ypatingą vardą, o kartu – ir paskirtį: vargdienių seserys. Vienuolijos globėja ir pavyzdys – Nekaltai Pradėtoji Mergelė Marija. Šūkis – „Dievui ir Bažnyčiai per Mariją“.

Pirmosios Nepriklausomybės metais seserys taip pat įsikūrė ir Telšiuose, Vilkaviškyje, Kybartuose, Kudirkos Naumiestyje, Šakiuose, Kalvarijoje, Alytuje, Utenoje, Kaune, Kazlų Rūdoje, Vilniuje. Jos tarnavo vaikų darželiuose, vaikų ir senelių namuose, atidarė pradinę ir žemės ūkio mokyklas, knygyną, spaustuvę, bažnytinių drabužių siuvyklą, globojo vaikų, mergaičių, moterų organizacijas.

1936 m. šešios seserys buvo pasiųstos į JAV pagelbėti tėvų Marijonų tarnystėje lietuviams išeiviams. Seserys, kaip ir Lietuvoje, ėmėsi darbo su vaikais, jaunimu, seneliais, įkūrė spaustuvę, stovyklą. Nuo 1948 m. darbavosi ir Kanadoje.

Prasidėjus sovietų okupacijai vienuolijos namai buvo atimti, įstaigos uždarytos, seserys atleistos iš darbų. Tačiau vienuolija gyvavo ir tarnavo: seserys gyveno slapčia, po vieną ar kelias – rengė vaikus sakramentams, dirbo ligoninėse ir slaugė ligonius namuose, šeimininkavo klebonijose, pogrindyje spausdino ir platino religinę literatūrą. Vasaromis važiuodavo į Rusiją, Baltarusiją, Krymą, o 1984–1996 m. turėjo nuolatinę misiją Sibire.

Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, seserys atkūrė bendruomenes Marijampolėje, Vilniuje, Kaune ir Rumbonyse, kur kasdien dalijasi malda ir tarnyste: dirba su vaikais, seneliais, ligoniais, benamiais ir skurstančiais, veda rekolekcijas, skaito paskaitas, rengia straipsnius.

Vienuolijos konstitucijoje įrašyta: „Mūsų ypatingasis uždavinys yra teikti žmonėms visokeriopą pagalbą kelyje į Dievą. Todėl mes darbuojamės įvairiose krikščioniškojo gyvenimo srityse […] pasirinkdamos tai, kas, Bažnyčios ir Vienuolijos nuomone, yra svarbiausia ir kas geriausiai atitinka Steigėjo duotą vardą – Vargdienių seserys.“ (K. 4)

Parengė ses. Viktorija Plečkaitytė MVS

Pašvęstojo gyvenimo metų proga Lietuvos vienuolijos 2015 m. rugpjūčio 29 d. organizuoja Palapinių šventę Vilniuje, Bernardinų sode. Kviečiame visus besidominčius atvykti ir susipažinti su vienuoliais ir vienuolėmis bei jų veikla iš arčiau. Daugiau informacijos www.vienuolijusvente.lt ir Facebook

Siekiant pagerinti paslaugų kokybę, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Tęsdami naršymą, sutinkate su privatumo ir slapukų politika.