Dėl naujųjų technologijų naudojimo

01
04 /
2025

Visur prasiskverbianti […] skaitmeninio pasaulio dinamika […] neugdo gebėjimo išmintingai gyventi, giliai mąstyti, dosniai mylėti. […] Sykiu pastebima tendencija realius santykius su kitais bei visus su tai susijusius iššūkius pakeisti tam tikru bendravimu per internetą. Tai leidžia atsirinkti ar nutraukti santykius savo nuožiūra, per tai randantis naujai dirbtinių emocijų rūšiai, daugiau turinčiai reikalo su prietaisais ir ekranais nei su asmenimis ir gamta. Dabartinės priemonės leidžia mums tarp savęs bendrauti ir dalytis pažinimu bei jausmais. Sykiu jos vis dėlto trukdo susiliesti su kito žmogaus nerimu, baime, džiaugsmu ir jo sudėtinga asmenine patirtimi. Todėl nestebina, kad išvien su slegiančia šių produktų pasiūla plinta didelis ir melancholiškas nepasitenkinimas tarpasmeniniais santykiais ar žalingas izoliavimasis.

Šventasis Tėvas Pranciškus, Enciklika LAUDATO SI’ apie rūpinimąsi bendraisiais namais, 47,
Vilnius: Lietuvos Vyskupų Konferencija; Kaunas: Katalikų interneto tarnyba, 2015, p. 29–30.

***

Kaip būtų gražu, jei šalia mokslinių ir technologinių atradimų kartu būtų vis didesnė lygybė ir socialinė įtrauktis, kad atrasdami tolimas planetas, atrastume aplink mus gravituojančių mūsų brolių ir sesių poreikius, ir kad brolybė nebūtų tik socialinė parama, o pamatinis nusistatymas visais lygmenimis: politikos, ekonomikos, mokslo, žmonių ir tautų santykiuose.

Reikia solidarumo, tačiau solidarumas nėra automatiškas mechanizmas, jo neįmanoma užprogramuoti ar vairuoti, tai yra laisvas apsisprendimas, užgimstantis kiekvieno mūsų širdyje.

Viltis yra dorybė širdies, kuri neužsidaro tamsoje, nesustoja praeityje ir nedykaduoniauja dabartyje, bet geba matyti rytojų. Viltis yra į ateitį atvertos durys. Užtenka tik vieno paskiro asmens, kad egzistuotų viltis. Ir tas žmogus gali būti tu!

Švelnumas reiškia būti toje pačioje pakopoje kaip „kitas“; reiškia nusižeminimą iki kito, kaip daro tėvas ar motina, kai šnekindami savo vaikučius kalba kaip jie, kaip Dievas, kuris nusižemino Jėzuje, kad būtų mūsų lygyje. Tai taip pat gerojo samariečio ir Jėzaus nueitas kelias. Švelnumas nėra silpnybė, o stiprybė. Tai solidarumo ir nuolankumo kelias. Per nuolankumą net galia tampa tarnyste ir gerumo jėga.

Popiežius Pranciškus, Vaizdo pranešimas TED konferencijai Vankuveryje,
2017 m. balandžio 26 d., in: Bernardinai.lt.

 

Drauge su popiežiumi Pranciškumi kasdien aukokimės Dievui melsdamiesi už žmonijai ir Bažnyčios misijai iškylančius iššūkius.

DIENOS PAAUKOJIMO MALDA

Gerasis Tėve,
štai esu tavo akivaizdoje –
žinau, kad tu visuomet su manimi.
Šiandien vėl panardinu savo širdį
į tavo Sūnaus Jėzaus Širdį –
jis kasdien dėl manęs aukojasi
ir ateina pas mane šventojoje Eucharistijoje.
Tegul tavo Šventoji Dvasia
padaro mane Jėzaus bičiuliu ir apaštalu,
jo misijos bendradarbiu.
Tau atiduodu savo džiaugsmus ir viltis,
darbus ir kentėjimus,
visa, kas esu ir ką turiu.
Drauge su Marija, Bažnyčios Motina,
ir viso pasaulio besimeldžiančiais broliais ir seserimis
aukoju tau šią dieną dėl Bažnyčios misijos
melsdamasis Popiežiaus šio mėnesio intencija.

Bažnytinės vyresnybės leista.
Vilnius, 2019 10 17

Popiežiaus intencija balandžio mėnesį:

Melskimės, kad naujųjų technologijų naudojimas nepakeistų žmonių tarpusavio santykių, gerbtų žmogaus orumą ir padėtų įveikti šių laikų krizes.

Siekiant pagerinti paslaugų kokybę, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Tęsdami naršymą, sutinkate su privatumo ir slapukų politika.