Dvasinė įžvalga apima įvarius žmogiškuosius gebėjimus: atmintį, intelektą, valią, jausmus. Dažnai nemokame įžvelgti, kas yra gera ir vertinga, o kas – ne, nes nepakankamai gerai pažįstame save ir nežinome, ko iš tikrųjų norime. Pažinti save nėra sunku, tačiau tam reikia laiko ir pastangų. Reikia kantriai tyrinėti savo sielą. O tam, savo ruožtu, reikia nurimti, sustoti ir pamąstyti, kaip mes elgiamės, kokie jausmai mus aplanko, kokios mintys mus veikia. Sugebėti taip pažvelgti į save – tai malonė. Iš tiesų mums dažnai daro didelę įtaką klaidingi įsitikinimai apie tikrovę, pagrįsti ankstesne patirtimi, labai dažnai nesame visiškai laisvi siekti to, kas iš tikrųjų yra svarbu.
Gyvendami informacinių technologijų amžiuje suprantame, kaip svarbu žinoti slaptažodžius, kad galėtume patekti į laikmenas, kuriose saugoma asmeninė ar kitaip vertinga informacija. Analogiškai yra ir su mūsų dvasiniu gyvenimu, jis irgi turi savo slaptažodžius. Yra žodžių, kurie paliečia mūsų širdį, kuriems esame jautriausi. Gundytojas, t. y. velnias, gerai žino šiuos raktažodžius ir moka jais pasinaudoti. Turime tai atsiminti, nes kitaip atsidursime ten, kur nenorime būti.
Pagunda nebūtinai reiškia nedviprasmiškai blogus dalykus. Dažnai pagunda reiškia pernelyg didelį ne pačių svarbiausių dalykų sureikšminimą. Tai gali būti, pavyzdžiui, mokslinis laipsnis, karjera, ryšiai – visi tie dalykai, kurie patys savaime yra vertingi, bet, jei jų siekiame nebūdami laisvi, rizikuojame puoselėti nerealius lūkesčius.
Štai kodėl svarbu pažinti save, žinoti savo širdies slaptažodžius, žinoti, kam esame jautriausi, kad apsisaugotume nuo tų, kurie įtikinamais žodžiais mėgina mumis manipuliuoti. Tai padės atpažinti, kas mums iš tiesų svarbu, ir atskirti tai nuo laiko madų ar efektingų, paviršutiniškų šūkių.
Labai naudinga priemonė gali būti sąžinės patikrinimas, bet kalbu ne apie sąžinės patikrinimą, kurį visi atliekame eidami išpažinties: „Nusidėjau tuo, tuo ir tuo…“ Ne. Bendrasis dienos sąžinės tyrimas – tai peržvelgimas, kas šiandien nutiko mano širdyje, kokius pėdsakus tai paliko. Tai iš tiesų labai vertinga ir patartina praktika. Vakare ramiai peržvelkime, kas įvyko per dieną, mokykimės pastebėti, ką vertiname ir ką renkamės, kam teikiame didžiausią reikšmę, ko ir kodėl siekėme ir ką pasiekėme. O svarbiausia – išmokime atpažinti, kas tikrai džiugina širdį.
Malda ir savęs pažinimas padeda būti laisvesniems. Tai yra pagrindiniai krikščioniškos egzistencijos elementai, brangūs elementai, padedantys rasti savo vietą gyvenime.
Šventasis Tėvas Pranciškus, Bendrosios audiencijos katechezė
apie dvasinę įžvalgą, 2022 m. spalio 5 d., in: Vaticannews.va/lt.
Drauge su popiežiumi Pranciškumi kasdien aukokimės Dievui melsdamiesi už žmonijai ir Bažnyčios misijai iškylančius iššūkius.
DIENOS PAAUKOJIMO MALDA
Gerasis Tėve,
štai esu tavo akivaizdoje –
žinau, kad tu visuomet su manimi.
Šiandien vėl panardinu savo širdį
į tavo Sūnaus Jėzaus Širdį –
jis kasdien dėl manęs aukojasi
ir ateina pas mane šventojoje Eucharistijoje.
Tegul tavo Šventoji Dvasia
padaro mane Jėzaus bičiuliu ir apaštalu,
jo misijos bendradarbiu.
Tau atiduodu savo džiaugsmus ir viltis,
darbus ir kentėjimus,
visa, kas esu ir ką turiu.
Drauge su Marija, Bažnyčios Motina,
ir viso pasaulio besimeldžiančiais broliais ir seserimis
aukoju tau šią dieną dėl Bažnyčios misijos
melsdamasis Popiežiaus šio mėnesio intencija.
Bažnytinės vyresnybės leista.
Vilnius, 2019 10 17
Popiežiaus intencija liepos mėnesį:
Melskimės, kad ugdytume dvasinę įžvalgą, mokėtume pasirinkti teisingus gyvenimo kelius ir atsisakyti visko, kas atitolina mus nuo Kristaus ir Evangelijos.