Gimdyti. Negalima nutraukti!

01
09 /
2014

„Gimė graži, mažutė, 2,5 kilogramų sverianti mergytė.“ Tokią žinutę kompiuteriu surinko Zita Tomilinienė, Krizinio nėštumo centro vadovė, socialinė darbuotoja. Šią viešąją įstaigą ji su bendramintėmis įkūrė prieš 8 mėnesius. Daugiavaikė mama Krizinio nėštumo centrą pavadino ketvirtuoju savo vaiku.

Parašiusi žinutę, Zita paspaudė mygtuką „Siųsti“. Keliasdešimt centro savanorių netrukus perskaitys gerąją naujieną – gimė žmogus, už kurio gyvybę visa komanda meldėsi, kurio jauną mamą drąsino gimdyti, mokė, kaip prižiūrėti mažutėlį ir rinko jam kraitelį.

„Mes iki šiol bendraujame. Jauna mama užsuka pas mus. Ji labai džiaugiasi dukrele, sako, kad dėl jos viską galėtų padaryti“, – pasakojo Zita. Viena centro savanorė šiuo džiaugsmu pasidalijo su kaimyne, vilnonių drabužių parduotuvėlės savininke, ji padovanojo naujagimei drabužėlių rinkinį už kelis šimtus litų, o pati savanorė skyrė panašią pinigų sumą grynaisiais.

„Kol kas tai pirmas mūsų „išgelbėtas“ kūdikis. Bet tuoj vaikučių bus daugiau“, – žadėjo Krizinio nėštumo centro vadovė.

Po mėnesio ar dviejų į pasaulį ateis dar daugiau Dievo pamiltų vaikelių – kūdikių, kurių mamos sprendė skaudžią dilemą – gimdyti ar ryžtis abortui.

Kai Zita kalba apie išsaugotus vaikelius, jos akys žiba džiaugsmu. Kiekvienas gimimas – tai vaiko, mamos, Dievo ir visų centro pagalbininkų pergalė. Asmeninė ir bendruomeninė – prieš nevilties ir netikėjimo prarają.

Zita viliasi, kad Lietuva kada nors galės pasigirti tokiais pat skaičiais kaip Izraelis. Ten organizacija „Efrat“ per 33 gyvavimo metus suskaičiavo apie 50 tūkst. kūdikių, kuriems padėjo išvysti pasaulį. Kasmet į organizaciją kreipiasi 4 tūkst. besilaukiančių moterų, kurioms reikia pagalbos. Organizacija įsipareigoja aprūpinti šeimą būtiniausiais daiktais – vežimėliu, lovyte, drabužiais, sauskelnėmis, maisteliu. Šias gėrybes jie teikia dvejus metus nuo kūdikio gimimo. Tokiam vieno vaiko kraiteliui, organizacijos skaičiavimu, reikia 1200 dolerių (per 3000 litų). Kai koks nors geradarys paaukoja šią sumą, gimus kūdikiui, gauna simbolinį jo gimimo liudijimą su vardu ir gimimo data. Aukotojas suvokia, kad asmeniškai prisidėjo prie šio vaiko išgelbėjimo. Žmonės noriai remia organizacijos veiklą ir padeda į pasaulį besibeldžiantiems kūdikiams bei jų mamoms. Izraelio sostinėje Jeruzalėje darbuojasi keliolika samdomų darbuotojų, keli tūkstančiai savanorių išsibarstę įvairiose šalies vietose. Tinklas suteikia motinoms reikalingą pagalbą.

Jauna trijų vaikų mama atsisėda ir gurkšteli kavos. Zitai neteko patirti aborto siaubo, bet emociškai sunkiai išgyveno savaiminį persileidimą – neteko labai laukto vaikelio. Abortą, persileidimą ir kūdikio netektį patyrusios moterys labai kenčia, Zitai teko susidurti ne su viena tokių moterų. Štai neseniai jai skambino viena nevilties apimta moteris. Gydytojai ją įtikino daryti abortą. Sakė, kad jos širdis neatlaikys nėštumo ir gimdymo – moteris turi rimtą širdies ydą. Bijodama ir nežinodama kitų išeičių, moteris paklausė medikų. Tačiau troškimas susilaukti vaikų nepalieka moters ramybėje. Nors ir pasidarė abortą, ji svajoja vėl kuo greičiau pastoti. Zita guodė ją papasakodama savo draugės istoriją, kai rimtą širdies ligą gydytojai išgydė operuodami, tada moteris pastojo ir sėkmingai susilaukė vaikelio.

„Motinystė yra didelė dovana. Noriu, kad moterys tai patirtų“, – aiškino Zita. Kol kas ji pati ir jos kolegė Laima Švedaitė atsiliepia Krizinio nėštumo centro telefonais, kuriais moterys pagalbos ir palaikymo skambina kone visą parą.

Yra buvę atvejų, kai moteris paskambina aborto išvakarėse. Ji blaškosi ir nėra tikra, ar reikėtų nutraukti nėštumą. „Kas būtų, jei neatsilieptume į tokius skambučius? Tokiomis akimirkomis moteriai ypač reikia palaikymo“, – tikino pašnekovė.

Krizinio nėštumo centro komanda nepasmerkia ir tų mamų, kurios nusprendžia daryti abortą. Jos irgi yra gerbiamos, teikiama psichologinė, sielovadinė pagalba, jos kviečiamos dalyvauti Rachelės vynuogyno rekolekcijose.

„Abu keliai nelengvi. Pagimdžius užgriūva vaikelio auginimo rūpesčiai. Pasidarius abortą – netekties ir savigraužos našta“, – kalbėjo Z. Tomilinienė.

Dažnai moterys, kurios neplanavo nėštumo, viliasi, kad po aborto gyvenimas grįš į senas vėžes, kad visos problemos išnyks. Tačiau tai iliuzija. Vienos problemos išnyksta, bet jų vietoje iškyla kitos. Santykiai su artimaisiais dar labiau pašlyja, gilėja psichologinės problemos, lieka darbo rūpesčiai, kaupiasi finansinės problemos. Sunkiausia, kai moters viduje įsiviešpatauja liūdesys ir neviltis, kai pasireiškia potrauminis (poabortinis) sindromas.

Kalbant apie sunkius aborto padarinius, Zitos žvilgsnis niaukiasi. Kartais moterys nesupranta, ką renkasi. O Krizinio nėštumo centro darbuotojai ir savanoriai nieko negali padaryti – moteris laisva pasirinkti, kas jai atrodo teisingiausia. „Kartais patiriu savo bejėgiškumą. Be Dievo pagalbos nieko negaliu padaryti. Tada meldžiuosi už tą moterį. Jei visgi moteris apsisprendžia gimdyti ir matau ją laimingą dėl gimsiančio vaikelio, mane užlieja džiugesys dėl to žmogaus pasikeitimo“, – pasakojo Z. Tomilinienė. Ji pabrėžė, kad moters apsisprendimą gimdyti lemia ne tik konsultanto pagalba. Ypač svarbūs moteriai artimieji, jų palaikymas. Net jei vyrai – vaikelių tėvai – palieka moteriai spręsti, gimdyti ar ne, tai jau yra ženklas, kad moteris yra viena. Ne tik už tiesioginį moters raginimą darytis abortą, bet ir už tylėjimą ar abejingumą vyrai ar kiti šeimos nariai turi prisiimti atsakomybę.

Kad ateityje būtų mažiau krizinių nėštumų Zita su bendramintėmis ėmėsi ir papildomo darbo – jaunimo ugdymo. Jei jaunimas sąmoningai suvoktų, kad lytiniai santykiai ir vaikelio pradėjimas tiesiogiai susiję, neplanuotų nėštumų būtų gerokai mažiau. „Dabar gi jauni žmonės lytinį gyvenimą atsieja nuo galimo nėštumo. Mylėtis jiems atrodo yra smagus užsiėmimas be jokių padarinių“, – problemą apibrėžė centro vadovė.

Visus, norinčius prisidėti prie Krizinio nėštumo centro veiklos, Zita kvietė skambinti ir rašyti – 8 603 57726, 8 603 57912, kncentras@gmail.com.

Paremti centrą pinigais galima pervedant norimą sumą į centro sąskaitą LT 90 5016 2000 1400 0844, Lietuvos Kredito Unijos Pareigūnų KU, paskirtyje nurodykite: „Parama“.

Taip pat aukoti galima ir tinklalapyje aukok.lt. Projektas aukojimo portale vadinasi „Išgelbėk naujo žmogaus gyvybę padėdamas nėščiajai“.

Jei žinote, kam reikia Krizinio nėštumo centro pagalbos, nedvejodami nukreipkite. Daugiau informacijos rasite: www.neplanuotasnestumas.lt

Labai prašome ir maldų už besilaukiančias moteris, jų kūdikius ir šeimas, ypač meldžiame Mergelės Marijos užtarimo. Tegu mūsų Viešpaties Motina globoja kiekvieną, kas tarnauja, padeda ar kreipiasi pagalbos į Krizinio nėštumo centrą.

Sigita Purytė

Siekiant pagerinti paslaugų kokybę, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Tęsdami naršymą, sutinkate su privatumo ir slapukų politika.