Malda šeimoje

07
10 /
2024

Šeima kaip maldos mokykla

Bažnyčios mokyme ne kartą primenama, kad malda šeimoje yra labai svarbi, kad tai, kas išmokta vaikystėje, yra lemiama, ir šie įgūdžiai, net kai suaugame, lieka įspausti kasdieniame mūsų gyvenime. Šeima, kurioje vaikas žengia savo pirmuosius žingsnius ir taria pirmuosius žodžius „mama“ ir „tėti“, „ačiū“ ir „prašau“, yra terpė, kurioje išmokstama ir melstis bei tarti „ačiū“ Viešpačiui. Augdami vaikai vis labiau atsideda maldai pagal tėvų pavyzdį, mokosi pačiomis sunkiausiomis valandomis pavesti save Viešpačiui, tvirtai pasitikėdami jo pagalba.

Apaštališkajame paraginime Amoris Laetitia (AL) popiežius Pranciškus primena, kad „maldos akimirkos šeimoje ir liaudies pamaldumo apraiškos gali evangelizuoti paveikiau nei visos katechezės ir visi pokalbiai“ (AL, 288), ir daro išvadą, kad „tiktai remdamasi tokia patirtimi, šeimos pastoracija įstengs pasiekti, kad šeima būtų vienu metu namų Bažnyčia ir evangelizaciniu raugu visuomenėje“ (AL, 290).

Šv. Jonas Paulius II apaštališkajame paraginime Familiaris Consortio (FC) pripažįsta bendros maldos šeimoje svarbą, nes „šeimoje asmuo ne tik gimsta, bet ir auklėjamas įsijungia į žmonių bendruomenę, o per Krikštą ir religinį auklėjimą įeina į Dievo šeimą – Bažnyčią“ (FC, 15).

Maldos šeimoje pavyzdžiai

Malda prieš valgį ir po jo

Vienas svarbiausių šeimos susitikimų – bent kartą per dieną susirinkti prie bendro stalo. Tai maža, bet reikšminga proga melstis šeimai kartu, dėkojant Viešpačiui už visa, kas mums buvo suteikta, ir melstis už tuos, kuriems labiausiai reikia pagalbos. Tokiu būdu vaikai pradės suprasti, kad kasdienė duona, kurios prašome Tėve mūsų maldoje, yra ne abstraktūs žodžiai, bet gyvybiškai būtinas dalykas, kurio kaip vaikai prašome dangiškojo Tėvo. Valgis, kuriuo dalijamės prie bendro stalo, – tai Viešpaties Apvaizdos, kuri lydi mus visais mūsų gyvenimo momentais, teikiama malonė. Toliau siūlome maldos pavyzdžius, kuriuos kiekviena šeima gali pritaikyti pagal savo polinkius (stalo laiminimo pavyzdžių galima rasti ir kiekvieno maldynėlio numerio III viršelyje arba gražioje Šv. Jono kontempliatyviųjų seserų 2019 m. išleistoje Marie-Luc Kerremans OSB knygelėje Maldos prie stalo per visus liturginius metus).

 Malda prieš valgį

Dieve, mūsų Tėve, dėkojame tau už šį valgį. Prašome, kad tavo valia būtų kasdienis mūsų maistas. Meldžiame už vargstančius, kuriems stinga maisto, – suteik jiems visa, ko reikia, kad jie būtų sotūs ir gyventų pagal tavo valią. Amen.

Malda po valgio

Dėkojame tau, Viešpatie, už gėrybes, kuriomis sotinomės iš tavo gerumo. Padėk mums visada jomis naudotis tinkamai ir pagarbiai. Prašome per Kristų, mūsų Viešpatį. Amen.

Malda prasidedant ir baigiantis dienai

Guldydami vaikus miegoti, galime pasinaudoti dar viena puikia proga: galime pamokyti dėkoti Viešpačiui už praėjusią dieną, pasimelsti už susirgusius artimuosius ar padėkoti kad ir už smagiai su draugais praleistą popietę – tai padeda mažiesiems atpažinti malones, gautas būtent tą dieną. Labai gerai, jei vaikai užbaigia dieną palinkėdami vieni kitiems – broliams ir sesėms – ramybės, kad neatsigultų su pagieža širdyse dėl to, kas galėjo nutikti per dieną, taip sekame ir popiežiaus nuolat kartojamu patarimu: niekada nebaikime dienos nesusitaikę!

Vadinamosios „gero krikščionio maldos“ – tradicinės paskutinių amžių maldos, sukauptos maldaknygėse, yra vienos gražiausių, jų daugelis išmokome iš senelių ar kitų artimųjų.

Ryto malda

Garbinu tave, Dieve, ir myliu visa širdimi. Dėkoju, kad sukūrei mane, kad suteikei malonę būti krikščioniu ir globojai mane visą šią naktį. Aukoju tau šiandien visus savo veiksmus ir darbus, kad visa atitiktų tavo šventąją valią ir tarnautų didesnei tavo garbei. Padėk man išvengti nuodėmės ir apsaugok nuo bet kokio blogio. Tegul tavo malonė bus visada su manimi ir mano mylimais žmonėmis. Amen.

Vakaro malda

Garbinu tave, Dieve, ir myliu visa širdimi. Dėkoju, kad sukūrei mane, kad suteikei malonę būti krikščioniu ir globojai mane visą šią dieną. Atleisk už blogus darbus, kuriuos padariau šiandien, ir jei padariau ką nors gero, prašau, priimk tai. Sergėk mano poilsį ir gink nuo visokio pavojaus. Tegul tavo malonė bus visada su manimi ir mano mylimais žmonėmis. Amen.

Šios ir kitos maldos – Tėve mūsų, Sveika, Marija, Garbė Dievui Tėvui, maldelės Angelui Sargui ir Amžinąjį atilsį, kuris nors vienas ar keli rožinio slėpiniai, Gailestingumo vainikėlis – gali pagelbėti vaikams susitikti su Viešpačiu asmeniškai bei paskatinti mažuosius melstis ir spontaniškai, širdimi ir savais žodžiais. Tokiu būdu vaikai mokosi kalbėtis su Jėzumi, būti tikrais Viešpaties bičiuliais, kurie laisvai bendrauja su juo ir patiki jam savo poreikius, troškimus ir rūpesčius.

Sekmadienio Rytmetinė malda

Sekmadienio Rytmetinė liturginių valandų malda (arba Vakarinė šeštadienio ar sekmadienio malda), kartu su trumpa Evangelijos ištrauka, kurią paskui tėvai paaiškina, gali būti puiki proga ne vien kartu pasimelsti, bet ir peržvelgti savaitės įvykius Dievo žodžio šviesoje.

Šv. Jonas Paulius II apaštališkajame laiške Familiaris Consortio sako, kad „krikščioniška šeima atlieka savo pranašavimo užduotį, priimdama ir skelbdama Dievo žodį, šitaip kasdien tapdama labiau tikinti ir evangelizuojanti bendruomenė“ (FC, 51).

Per Rytmetinę (ar Vakarinę) liturginių valandų maldą šeimoje galima pasiskirstyti, kas skaito priegiesmius, kas gieda psalmių posmus, kas perskaito Šventojo Rašto skaitinį ir pan., taip paskatiname visus, net mažiausius, įsitraukti į šią maldą.
Tėvai galėtų numatyti šiek tiek laiko paaiškinti išgirstus Šventojo Rašto skaitinius. Juos būtų galima susieti su kasdieniais šeimos gyvenimo įvykiais ar įvykiais mokykloje, parodant, kad Evangelija, Dievo žodis yra tikrai gyvenimo žodžiai ir gali nušviesti, palydėti per bet kokius gyvenimo įvykius.
Jeigu šeimoje yra mokančių groti muzikos instrumentais, akompanuoti giesmėms ar pritaikyti melodijas – tai irgi puikus būdas dar labiau visus įtraukti į maldą ir giedoti su tokiu pačiu įkvėpimu, su kokiu psalmės, himnai ir giesmės buvo sukurtos.
Galiausiai puiki ugdymo, ypač mažųjų, priemonė yra kartu perskaityti trumpą tos dienos šventojo gyvenimo aprašymą, paaiškinant, kodėl šis žmogus tapo šventuoju ir kad galima prašyti jo užtarimo ir globos, ypač jo minėjimo dieną.

Parengta pagal Evangelizacijos dikasterijos dokumentą
Išmokyk mus melstis. Maldos metai, rengiantis 2025 m. Jubiliejui
(Dicastero per l’Evangelizzazione, Insegnaci a pregare. Vivere l’Anno della
Preghiera in preparazione al Giubileo 2025, in: www.iubilaeum2025.va, p. 33–39)

 

 

 

 

Siekiant pagerinti paslaugų kokybę, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Tęsdami naršymą, sutinkate su privatumo ir slapukų politika.