Už mirties bausmės panaikinimą

01
09 /
2022

Yra ir kitas būdas pašalinti kitą – taikomas ne šalims, o žmonėms. Tai mirties bausmė. Šv. Jonas Paulius II aiškiai ir tvirtai pareiškė, kad ji netinkama moralės požiūriu ir nebereikalinga baudžiamojoje sistemoje. Šiandien mes aiškiai tvirtiname: „mirties bausmė yra neleistina“, ir Bažnyčia ryžtingai siekia, kad ji būtų panaikinta visame pasaulyje.

Norėčiau pabrėžti, kad „neįmanoma įsivaizduoti, jog šiandien valstybės neturi kitų priemonių, išskyrus mirties bausmę, apginti kitų žmonių gyvybes nuo piktavalių agresorių“. Ypač atkreiptinas dėmesys į vadinamąsias neteismines arba neteisėtas egzekucijas, kurios „yra kai kurių valstybių ir jų atstovų vykdomos tyčinės žmogžudystės, dažnai pateikiamos kaip konfliktai su nusikaltėliais arba kaip nenumatyti pagrįsto, būtino ir proporcingo jėgos panaudojimo, siekiant užtikrinti teisėsaugą, padariniai“.

„Argumentų prieš mirties bausmę yra daug ir jie gerai žinomi. Bažnyčia teisingai pabrėžė kai kuriuos iš jų, pavyzdžiui, egzistuoja teisminės klaidos galimybė, be to, mirties bausmes taiko totalitariniai ir diktatoriški režimai, pasitelkdami jas politiniam pasipriešinimui slopinti arba religinėms bei kultūrinėms mažumoms persekioti, – visos šios aukos pagal galiojančius režimų įstatymus yra „nusikaltėliai“. Todėl visi krikščionys ir geros valios žmonės šiandien yra pašaukti kovoti ne tik už mirties bausmės – teisėtos ar neteisėtos, ir visų jos formų – panaikinimą, bet ir už įkalinimo įstaigų sąlygų gerinimą, gerbiant asmenų, kuriems atimta laisvė, žmogiškąjį orumą. Ir tai aš sieju su įkalinimu iki gyvos galvos. […] Įkalinimas iki gyvos galvos yra paslėpta mirties bausmė.“

Atminkime, kad „net žmogžudys nepraranda asmens orumo, ir Dievas pats imasi tai užtikrinti“. Ryžtingas mirties bausmės atmetimas rodo, kokiu mastu įmanoma pripažinti kiekvieno žmogaus neatimamą orumą ir jo vietą šiame pasaulyje. Nes jei aš jos neatimu iš blogiausių nusikaltėlių, neatimsiu jos niekam, suteiksiu kiekvienam galimybę dalytis šia planeta su manimi, nepaisant to, kas mus skiria.

Šventasis Tėvas Pranciškus, Enciklika FRATELLI TUTTI
apie brolybę ir socialinę draugystę, 263. 267–269, Vilnius / Kaunas:
Lietuvos Vyskupų Konferencija / Katalikų interneto tarnyba, 2022,
p. 156. 158–159.

Drauge su popiežiumi Pranciškumi kasdien aukokimės Dievui melsdamiesi už žmonijai ir Bažnyčios misijai iškylančius iššūkius.

DIENOS PAAUKOJIMO MALDA

Gerasis Tėve,
štai esu tavo akivaizdoje –
žinau, kad tu visuomet su manimi.
Šiandien vėl panardinu savo širdį
į tavo Sūnaus Jėzaus Širdį –
jis kasdien dėl manęs aukojasi
ir ateina pas mane šventojoje Eucharistijoje.
Tegul tavo Šventoji Dvasia
padaro mane Jėzaus bičiuliu ir apaštalu,
jo misijos bendradarbiu.
Tau atiduodu savo džiaugsmus ir viltis,
darbus ir kentėjimus,
visa, kas esu ir ką turiu.
Drauge su Marija, Bažnyčios Motina,
ir viso pasaulio besimeldžiančiais broliais ir seserimis
aukoju tau šią dieną dėl Bažnyčios misijos
melsdamasis Popiežiaus šio mėnesio intencija.

Bažnytinės vyresnybės leista.
Vilnius, 2019 10 17

Popiežiaus intencija rugsėjo mėnesį:

Melskimės, kad visų pasaulio šalių įstatymais būtų panaikinta mirties bausmė, žeidžianti žmogaus asmens kilnumą.

 

Siekiant pagerinti paslaugų kokybę, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Tęsdami naršymą, sutinkate su privatumo ir slapukų politika.