„Ir du taps vienu kūnu...“: Kai santuoka sudūžta. Išsiskyrusiųjų sielovados centras „Bendrakeleiviai“

01
11 /
2014

„Jis ištraukė mane iš klampynės, iš kurios pati negalėjau išsiropšti“, – apie Dievo veikimą savo gyvenime nedvejodama paliudijo Daiva, viena pirmųjų „bendrakeleivių“. Vyras ją paliko dešimtaisiais santuokos metais. Pavargusi nuo savo išgyvenimų ir pastangų gelbėti santuoką, ji kreipėsi į Dievą ir patyrė didelį palengvėjimą: „Dievo ranka mane paėmė, iškėlė ir išnešė į krantą. Buvau tokia nuvargusi, kad ilgą laiką negalėjau nė atsistoti.“ Bet klausydama širdies ji leidosi vedama ir gydoma. „Dieve, Tu geriau žinai, ką darai“, – giliausią nevilties ir maldos akimirką prisimena moteris. „Kai sužeidimas gilus, ir gydymas yra lėtas. Galbūt tik dabar, po skyrybų praėjus daugiau nei dešimčiai metų, jaučiu, kad viskas pabaigta“, – kalbėjo vilnietė. Jiedu su vyru kartais susitinka, kartu rūpinasi vaiku. „Esame draugiški vienas kitam, bet poros santykiai yra mirę“, – pasakojo Daiva.

„Po skyrybų ilgai ir sunkiai išgyvenau šeimos iširimo, pažeistos savivertės sukeltą skausmą, – prisiminė moteris. – Aiškiai žinojau, kad man netinka vien psichologinė pagalba – troškau, kad ji apimtų ir dvasinį gyvenimą.“ Tuo metu Daiva lankė Bernardinų bažnyčią. Šventovė buvo nešildoma ir žiemą tenai būdavo labai šalta. Vieną žvarbų sekmadienio rytą moterį aplankė mintis: „Bernardinuose šalta, eisiu į Šv. Jonų bažnyčią, ten šilčiau.“ Vos įėjusi į šventovę, Daiva pamatė skelbimą: renkama skyrybas išgyvenančių žmonių grupė, kuriai vadovaus kunigas, psichologė ir sielovadininkė. „Svajojau apie tai! Man tai – kaip stebuklas. Net nežinojau, kad Lietuvoje tai egzistuoja. Atrodė, kad Dievas išgirdo mano širdies troškimą“, – kone mistinę patirtį iki šiol prisimena vilnietė. Į pirmąjį susitikimą grupės dalyviai susirinko jau po savaitės. Tarp jų buvo ir Daiva. Tai buvo pirmoji tokia grupė Lietuvoje.

„Bendrakeleiviuose“ Daiva lankė ne tik išsiskyrusiems skirtas, bet ir sielovadines bei savikūros programas. Daug pasisėmusi ir papildomai pasirengusi, vėliau ji ėmė dirbti centre sielovadininke. „Neskubėjau tarnauti kitiems. Turėjau išlaukti, kol pasijusiu galinti tai daryti“, – neskubėjo „bendrakeleivė“. Šiuo metu Daiva vadovauja kelioms grupėms. Vienos skirtos žmonėms, išgyvenantiems skyrybų skausmą, kitos – ieškantiems gilesnio santykio su Dievu, vidinio išgydymo, kūrybinės raiškos.

Ne vienam „Bendrakeleivių“ programų lankytojui įspūdį padaro ilgi laiptai, kuriais reikia kopti į „Bendrakeleivių“ patalpas Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčios varpinėje. Jie – tarsi geri gydytojai, padeda slogias mintis palikti apačioje. „Svarbu taip lipti ir iš krizės“, – kopdama laiptais į kambarėlį, kuriame vyksta susitikimai, kalbėjo Živilė, kita skyrybas išgyvenusi „bendrakeleivė“.

Trejus metus moteris svarstė, skirtis su vyru ar gyventi su juo toliau. Poros santuoka skaičiavo dešimtmetį. „Jaučiausi taip, tarsi turėčiau pati sau nusipjauti ranką, bet reikėjo apsispręsti. Labai padėjo psichologinės konsultacijos“, – prisiminė Živilė. Atrodė, kad to ir užteks, tačiau Dievas jai buvo paruošęs netikėtą dovaną. Kartą kaimynė Živilei į rankas įdavė telefono numerį. „Čia tokios grupės vyksta, nueik“, – kaimynės žodžius prisiminė vilnietė. „Jaučiausi jau palyginti gerai, bet ieškojau bendraminčių, todėl nuėjau į išėjimo iš skyrybų krizės grupę ir ten sutikau daug nuostabių moterų. Mes neklausinėjome viena kitos paviršutiniškų dalykų, iškart atsivėrėme labai giliai – širdis į širdį“, – pasakojo Živilė.

„Bendrakeleivių“ ištakos – 2001 metais Šv. Kryžiaus namuose, Vilniuje, susibūrusi „Išėjimo iš skyrybų krizės grupė“. Pirmosioms grupėms vadovavo kunigas Antanas Saulaitis, sielovadininkė Elvyra Kučinskaitė ir Rasa Bieliauskaitė. 2004 m., atsižvelgiant į žmonių poreikius ir plečiant veiklą, buvo įsteigtas išsiskyrusiųjų sielovados centras „Bendrakeleiviai“. Vėliau veikla plėtėsi, neišsiteko viename kambarėlyje. Dabar centro siūlomas programas kasmet lanko virš šimto žmonių. Jie gali rinktis įvairias programas. Centre renkasi šios grupės:

 • išėjimo iš skyrybų krizės grupė;
 • grupė poroms, atsidūrusioms santykių aklavietėje;
 • programa suaugusiesiems, patyrusiems tėvų skyrybas ar santykių nedarną šeimoje;
 • programa antrąkart susituokusioms poroms;
 • programa slaugantiems sunkius ligonius;
 • kūrybinė programa „Karalienė ir laukinė moteris“;
 • vidinio išgydymo programa „Per sužeistą Dievo įvaizdį į gyjantį savo gyvenimą“;
 • kontempliacinės maldos mokykla;
 • sielovadinė programa „Vidinis kompasas“;
 • grupė išsiskyrusių šeimų vaikams;
 • kūno terapija pasitelkiant judesį;
 • kūrybingumo išlaisvinimo programa „Kūrėjo kelias“;
 • pilateso mankšta;
 • susitelkimo savaitgaliai.

„Bendrakeleiviai“ nėra tik katalikams ar tik išsiskyrusiems skirtas sielovados centras. Lankyti programas gali ir kito tikėjimo bei netikintys žmonės, o centrui plečiantis pradėtos rengti programos, tinkančios įvairaus amžiaus ir šeiminės padėties žmonėms. Tačiau pagalba išsiskyrusiems ir toliau išlieka „Bendrakeleivių“ prioritetu. Ši pagalba neapsiriboja išėjimo iš skyrybų krizės grupe, bet apima ir kitas programas. Kai kurie skyrybų krizę išgyvenę žmonės atranda tikėjimo kelią, jiems aktualios tampa sielovadinės programos.

Dukart per metus „Bendrakeleiviai“ keliauja į susitelkimo savaitgalį Baltriškių kaime, Tiberiados bendruomenėje. Ten, pokalbių su broliais, maldos ir bendrystės sujaudinti žmonės atgauna viltį, pamato, kad įmanoma atsitiesti, išgyti, gyventi pilnatviškai nepaisant skaudžios patirties, įvyksta ne vienas atsivertimas.

Išsiskyrusiųjų sielovados centrui „Bendrakeleiviai“ išlikti padeda užsienio fondų parama, projektai, aukos. „Mūsų buvimas priklauso nuo Dievo – kol Jis norės, tol būsime“, – Dievu pasitiki Daiva.

Prisijungti prie „Bendrakeleivių“ galima lankant centro siūlomas programas. Daugiau informacijos – interneto svetainėje www.bendrakeleiviai.lt. Susisiekti su Išsiskyrusiųjų sielovados centru galima adresu: sielovada@bendrakeleiviai.lt.

Gabija Palčiauskaitė

Siekiant pagerinti paslaugų kokybę, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Tęsdami naršymą, sutinkate su privatumo ir slapukų politika.