Sutuoktinių susitikimai – dialoge slypinti gelmė

15
08 /
2021

Kai įsimyli, nekantrauji kuo daugiau laiko praleisti kartu, o štai susituokus jau būna visaip. Neretai rutina nutrina romantiką, lieka prozos kupina buitis, ir pokalbiai savaime nukrypsta į ją, vaikus, nors lyg ir žinoma, jog vyro ir žmonos santykis šeimoje yra svarbiausias.

Sugrįžti vienam prie kito, apmąstyti tarpusavio ryšį, naujai atrasti pasikalbėjimų, bendro laiko svarbą, suprasti savo pašaukimą kaip Dievo planą poroms padeda šeimų judėjimas Sutuoktinių susitikimai, kurio ištakos siekia 1962 m., kai Barselonoje ispanų kunigas Gabrielis Kalvas (Gabriel Calvo) pradėjo vesti rekolekcijas sutuoktiniams Encuentro conyugal. Septintajame dešimtmetyje sutuoktinių savaitgaliai anglišku Marriage Encounter pavadinimu paplito Šiaurės Amerikoje. Tolydžio Lenkijoje Spotkania małżeńskie sutuoktinių Irenos ir Jeržio Grybovskių (Irena i Jerzy Grybowscy) dėka išsiplėtojo į savarankišką bažnytinį rekolekcinį judėjimą, besiskleidžiantį į gretimus kraštus ir Lietuvą pasiekusį 1992 m. brolių dominikonų dėka. Nuo 2000 m. dvasinį palydėjimą perėmė tėvai jėzuitai.

Liudija ilgametė Sutuoktinių susitikimų pora: „Esame Daiva ir Jonas, santuokoje gyvenantys 36 metus ir užauginę dvi dukras. Gyventi santuokoje ir joje išbūti tiek metų reikėjo ir reikia daug abipusio darbo, po vieną tai yra sunku ar net neįmanoma, reikalinga Dievo ir (ar) kitų žmonių pagalba. Santuokoje išgyvenome tam tikrą krizę (priklausomybės), neliko bendrystės ir susikalbėjimo, o bendrauti ir „kalbėtis“ įgūdžių mūsų niekas nemokė, mūsų tarpusavio santykiai, santykiai su dukromis ir su kitais žmonėmis byrėjo, svarstėme galimybę sukti į skirtingas puses… Tuo metu Dievo ir Bažnyčios mūsų gyvenime nebuvo. Bandėme visas problemas ir sunkumus spręsti patys, savo jėgomis, kaip mokėjome, kaip supratome. Tačiau kartu ieškojome pagalbos, norėjome išlikti santuokoje, išsaugoti šeimą, o pačiu sunkiausiu metu mums pasiūlė sudalyvauti pamatinėse Sutuoktinių susitikimų rekolekcijose, taip mūsų gyvenime atsirado judėjimas Sutuoktinių susitikimai, Dievas ir Bažnyčia. Šiose rekolekcijose mes naujai pamatėme vienas kitą, supratome, kiek mažai pažįstame vienas kitą, tačiau kokie brangūs vienas kitam esame. Po šių rekolekcijų aktyviai įsitraukėme į Sutuoktinių susitikimų veiklą. Tai tapo bendra ir labai svarbia veikla mūsų gyvenime. Dalyvavimas šioje bendruomenėje mums padeda vis labiau pažinti vienam kitą, Dievą, moko gyvenime keliauti dialogo keliu – klausyti, suprasti, dalintis ir, svarbiausia, atleisti vienas kitam. Mes dėkojame Dievui už krizes, mūsų santuoką ir šeimą. Supratome, kad mūsų santuoka yra Dievo plane, Jis labai darbuojasi, kad ji išliktų.“

Sutuoktinių susitikimas pasiekiamas per dialogą, atskleidžiantį vienijančią meilės galią, kurią santuokai suteikia Sakramentas. Šis dialogas remiasi pagrindiniais principais:

  • klausytis svarbiau negu kalbėti,
  • suprasti svarbiau nei vertinti,
  • dalytis geriau nei diskutuoti,
  • ir visa tai tegu vainikuoja atleidimas.

Kad toks dialogas nėra labai lengvai įgyvendinamas, užtat veiksmingas, galima patiems patirti sudalyvaujant pamatinėse savaitgalio rekolekcijose, kurias veda trys keturios sutuoktinių poros ir kunigas, padedantys poroms, siekiančioms pagilinti savo santykius, išgyvenančioms sunkumus ir krizes, katalikiškoms ir ne tik (taip pat skirtingų tikėjimų, netikinčioms, abejojančioms ir ieškančioms).

Sutuoktinių susitikimų porekolekcinės grupės renkasi Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Vilkaviškio ir Telšių vyskupijose. Susitikimus globoja kunigas, Sutuoktinių susitikimų judėjimo narys, tarnaujantis toje vyskupijoje. Pamatinėse savaitgalio rekolekcijose dalyvauja ir seminaristai bei pašvęstojo gyvenimo asmenys, norintys augti dialogo su Dievu ir bendruomene dvasioje. Daugiau informacijos apie judėjimą, planuojamus rekolekcijų savaitgalius galima rasti internetiniame puslapyje: www.sutuoktiniususitikimai.lt

Kalbino Jurgita Pocevičienė

Siekiant pagerinti paslaugų kokybę, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Tęsdami naršymą, sutinkate su privatumo ir slapukų politika.